Jak dodać pliki SVG do biblioteki WordPress?

Jak dodać pliki SVG do biblioteki WordPress?
Jak dodać pliki SVG do biblioteki WordPress?

Pliki SVG, inaczej grafiki wektorowe są powszechnie stosowane w przypadku ikon, logotypów lub innych grafik. Tego typu rozszerzenie możesz łatwo dodać do plików strony i wywołać w dowolnym miejscu.

Choć brzmi fajnie, pliki SVG niosą ze sobą pewne ryzyko, dlatego WordPress domyślnie nie obsługuje przesyłania tego rodzaju plików.

Jeśli prześlesz obraz SVG w WordPress, zobaczysz następujący komunikat o błędzie: Przepraszamy, ten typ pliku nie jest dozwolony ze względów bezpieczeństwa. Domyślnie WordPress umożliwia przesyłanie wszystkich popularnych formatów plików graficznych, audio i wideo z wyjątkiem SVG.

W tym wpisie pokażę Ci jak łatwo możesz dodać SVG do biblioteki WordPress.

Czym jest rozszerzenie SVG?

Pliki SVG to format, który definiuje grafikę wektorową za pomocą języka XML. Główną zaletą SVG jest to, że umożliwia powiększanie obrazów bez utraty jakości lub pikselizacji.

Jak działają pliki SVG?

SVG pozwala na wyświetlanie dwuwymiarowych grafik przy użyciu XML, dlatego różni się od powszechnie używanych formatów graficznych, takich jak PNG czy JPEG. Jeśli spróbujesz powiększyć pliki rastrowe, zauważysz, że obraz się rozmywa i został zpikselizowany. W przeciwieństwie gdzie grafika wektorowa nie używa pikseli. Zamiast tego używa dwuwymiarowej mapy, która definiuje przeglądaną grafikę, dlatego w miarę powiększania obraz nie ulega pikselizacji.

Dzięki czemu umożliwia to powiększanie grafiki bez utraty jakości. Co najważniejsze, pliki SVG mają znacznie mniejszy rozmiar niż w przypadku plików rastrowych. Co z kolei znacznie wpływa na optymalizację witryny.


Zobacz Wideo

Jak szybko i łatwo dodać pliki SVG do biblioteki WodrPress?


Jeśli wolisz obejrzeć ten poradnik bezpośrednio na YouTube, kliknij w poniższy link: https://youtu.be/QJSw5J1Pq_k

Aby ułatwić Ci dodanie niezbędnego kodu, umieściłem go poniżej. Kod możesz skopiować i wkleić w swój plik functions.php. Jeśli chcesz lepiej zrozumieć jak wykonać tą integrację polecam Ci obejrzenie mojego instruktarzowego wideo.

// Upload plików SVG do biblioteki
function mtu_mime_types($mimes)
{
    $mimes['svg'] = 'image/svg+xml';
    return $mimes;
}

add_filter('upload_mimes', 'mtu_mime_types');
// --------------------------------------------