Jak dodać czas czytania wpisu do postów w WordPressie?

Jak dodać czas czytania wpisu do postów w WordPressie?
Jak dodać czas czytania wpisu do postów w WordPressie?

Czas czytania wpisu w WordPressie to bardzo przydatna funkcja, jednak nie jest dostępna domyślnie w każdym motywie. Funkcję liczącą czas należy dodać samodzielnie. Można zrobić to na dwa sposoby, w zasadzie trzy. Pierwszy z nich to zainstalowanie odpowiedniej wtyczki, czego oczywiście nie polecam z wiadomych względów. Drugi to zakup odpowiedniego motywu, jednak kiedy mamy swój ulubiony motyw ta opcja raczej nie będzie wchodzić w grę. Trzeci dostępny sposób to dodanie odpowiedniego kodu do swojego pliku functions.php i właśnie w tym artykule skupimy się na tej metodzie.

Jak wyświetlić czas czytania wpisu?

Nawet jeśli nasz motyw nie posiada funkcji czasu czytania wpisu, możemy ją dodać, wstawiając odpowiedni kod do pliku functions.php.

// Czas czytania wpisu
function reading_time() {
$content = get_post_field( 'post_content', $post->ID );
$word_count = str_word_count( strip_tags( $content ) );
$readingtime = ceil($word_count / 200); // zmień liczbę 200 na np. 250 aby zwiększyć ilość słów liczonych na minutę
if ($readingtime == 1) {
$timer = " minuta";
} else {
$timer = " minut";
}
$totalreadingtime = $readingtime . $timer;
return $totalreadingtime;
}
// --------------------------------------------

Pozostało jeszcze tylko wywołanie funkcji czasu czytania w odpowiednim miejscu w plikach motywu. Poniższy kod dodaj w miejsce, gdzie chcesz wyświetlić czas czytania wpisu na swojej stronie. Kod musisz dodać w plikach strony, dlatego konieczna jest edycja i drobna modyfikacja motywu.

<?php echo reading_time(); ?>

Zmiana liczby słów na minutę

Kod w czwartej linijce posiada zmienną, która pozwoli Ci zdecydować, jak powinien być liczony czas czytania. Możesz wpisać dowolną liczbę, a WordPress sam dostosuję czas podany w minutach. Domyślnie ustawiłem na 200, ponieważ jest to czas, jaki dorosła osoba potrzebuję na przeczytanie 200 słów w minutę. Odsyłam do Wikipedii, tutaj przeczytasz wpis na temat szybkości czytania.

Podsumowanie

Wyświetlenie czasu czytania wpisu można dodać na kilka sposobów, jednak zawsze warto mieć na uwadze, że dodanie nowej wtyczki może spowolnić naszą stronę. Również nie zawsze istnieje możliwość wymiany motywu, gdyż jest to operacja dość pracochłonna. Szybką i lekką opcją pozostaje dodanie kodu do pliku functions, dzięki czemu Twoi użytkownicy zobaczą ile mniej więcej czasu zajmie im przeczytanie artykułu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

75 − 73 =