Jak wykorzystać w pełni możliwości Yoast SEO?

Jak wykorzystać w pełni możliwości Yoast SEO?
Jak wykorzystać w pełni możliwości Yoast SEO?

Wtyczka Yoast SEO to zaawansowany system monitorujący stronę pod kątem optymalizacji wyszukiwarek internetowych. Wyświetlając odpowiednie sugestie, podpowiada o możliwościach optymalizacji. Jednak bardzo często można zauważyć, że nie są one wykorzystywane, szczególnie przez niedoświadczonych użytkowników. Dlatego optymalizacja za pomocą Yoast’a często, kończy się na instalacji samej wtyczki.

W tym wpisie wyjaśnię jakie możliwości stwarza wtyczka Yoast SEO oraz jak można je skutecznie wykorzystać do zwiększenia ruchu organicznego.

Co to jest Yoast SEO?

Plugin Yoast powstał w celu poprawy widoczności stron internetowych w wyszukiwarce. Jeśli wstawiamy treści na stronę, wtyczka sprawdzi 15 kluczowych czynników, które mają wpływ na optymalizację SEO. Oczywiście doświadczeni użytkownicy nie potrzebują wspomagaczy, aby wiedzieć, czy ich treści spełniają zasady SEO. Jednak tym mniej doświadczonym może to bardzo ułatwić zadanie.

Dzięki Yoast każdy może tworzyć treści spełniające wymagania SEO. Wystarczy zastosować się do wytycznych analizy, którą podpowiada wtyczka, aby podnieść skuteczność wyników organicznych.

Yoast SEO wyniki analizy
Yoast SEO wyniki analizy

Yoast SEO wbrew pozorom nie wykona za nas całej pracy, która przyczyni się do zwiększenia zasięgów organicznych. Optymalizacja treści nadal leży w kwestii autorów stron internetowych. I w tej sprawie bardzo długo jeszcze się nic nie zmieni. Odpowiednie rozłożenie frazy kluczowej, naturalne nasycenie treści czy długość wpisu to tylko niektóre z wymagań stawianych przed autorami blogów i stron internetowych.

Czy Yoast SEO wymaga konfiguracji?

Zdecydowanie tak. Jak każda wtyczka ma swoje możliwości konfiguracji i zdecydowanie warto przebrnąć ustawienia, aby odpowiednio skonfigurować treści.

Przechodząc do zakładki „Wyszukiwarki”, możemy dostosować sposób wyświetlania stron, wpisów, kategorii i tagów oraz stron specjalnych, czyli „Wyniki wyszukiwania” i „Błąd 404″.

Konfiguracja Yoast SEO - Wyszukiwarki, Taksonomia
Konfiguracja Yoast SEO – Wyszukiwarki, Taksonomia

Dodatkowo w zakładce „Taksonomie” usuniemy bardzo nielubiany dopisek w nazwie „Archiwa”, który wyświetla się również w wynikach wyszukiwania.

Kolejną ciekawą opcją są „Adresy URL kategorii”. Funkcja „Usuń prefiks kategorii”, daje możliwość usunąć /category/ z naszych linków. Jest to bardzo przydatna opcja, która pozwala budować przyjazne struktury linków w naszej witrynie.

Dla zobrazowania działania mechanizmu posłużę się przykładem. Adres tego wpisu wyglądałby tak jak w przypadku pierwszego linku. Jednak kiedy usuniemy adres kategorii, adres wpisu będzie wyglądał jak drugi link.

Adresy URL kategorii
Adresy URL kategorii

Usunięcie kategorii z linku, nie tylko wygląda lepiej, ale ma również pozytywny wpływ na optymalizację SEO.

Co jeszcze warto ustawić w Yoast?

Zdecydowanie warto zajrzeć do zakładki „Ogólne -> Funkcje”. Yoast SEO posiada wiele funkcjonalności, które możemy włączyć lub wyłączyć. Dodatkowo przy każdej z nich jest znak zapytania, który dokładnie opisuję działania danej funkcji. Kolejną zakładką, do której warto zajrzeć, są „Integracje”. W tym przypadku również należy wyłączyć funkcje, z których nie korzystamy.

Wyłączanie zbędnych funkcji pozwoli skutecznie zoptymalizować zasoby wykorzystywane przez stronę, tym samym odciążyć serwer i przyspieszyć działanie całej witryny.

Metadane w wyszukiwarkach

Yoast SEO podobnie jak każda inna wtyczka do optymalizacji metadanych wyświetlanych w wyszukiwarkach pozwala na dowolne dostosowanie tytułu, opisu, bezpośredniego odnośnika oraz frazy kluczowej.

Metadane SEO w wyszukiwarkach
Metadane SEO w wyszukiwarkach

Warto wykorzystać tę możliwość i dostosować treści, tak aby, jak najlepiej zoptymalizować opisy względem SEO, nie zapominając przy tym o użytkownikach. Zarówno tytuł, jak i opis musi dokładnie podsumowywać treść zawartą na stronie i zachęcać do kliknięcia.

Podsumowanie

Wtyczka Yoast to multifunkcyjny kombajn SEO, który z pewnością ułatwia pracę początkującym autorom stron internetowych. Zdecydowanie warto zagłębić się w mnogość funkcji, jakie posiada, aby w pełni wykorzystać możliwości, które daje optymalizacja SEO.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 88 = 98